iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Dom - co to jest?

Nieraz rozmyślałam nad tym, czym jest dom . Czym jest ten budynek, czym jest to mieszkanie... Czemu to wszystko służy i dlaczego jest dla nas takie ważne?

Myślę, że tak naprawdę na to pytanie nie można udzielić odpowiedzi. Zadając pytanie: "Dlaczego dom jest dla nas najważniejszym miejscem?" z pewnością zadajemy pytanie retoryczne.

Dom, jest zamkniętą ścianami przestrzenią, lecz bynajmniej nie byle jaką przestrzenią, ale mającą w sobie coś absolutnie wyjątkowego. Nie jest to tylko byle jakie mieszkanie, w którym tylko żyjemy, ale nie ma ono dla nas większej wartości. Tak właśnie nie jest... nie wiem jak można to wytłumaczyć, ale dom z kuchnią, pokoikiem, łazienką i innymi pomieszczeniami, to naprawdę miejsce, które człowiek w swoim życiu ceni wyżej nad wszystko inne. W domu czujemy się sobą. Dom daje nam niewytłumaczalne poczucie bezpieczeństwa. Nie bez przyczyny często słyszymy powiedzenie, gdy odwiedzamy znajomych: "Czuj się jak u siebie w domu", bo każda osoba w swoim domu, czuje się najpewniej. Dlaczego tak jest? Sama nie wiem... Dom  ma w sobie jakąś magię. Tak, to z pewnością jest magia.

Zmiany zawszde bywają trudne. Zauważyłam, że przeprowadzki z domu są najtrdniejszym doświadczeniem dla człowieka. Dla każdego ostatnie spojrzenie na dom, jest naprawdę wyciskającym łzy i smutnym widokiem. Nieraz ciężko tak po prostu opuścić miejsce, z którym łączy się tyle wspomnień; to tu stawiało się pierwsze kroki, to tu wracało się co dnia ze szkoły z rumianymi policzkami i uśmiechniętą buzią, to tu mama przyklejała lepiec na kolanko, gdy rozbiegane przed momentem dziecko teraz płakało i opowiadało, jak niefortunnie potknęło się o kamyka, czy przewróciło się na rowerze, tutaj miało miejsce jeszcze wiele, wiele innych wydarzeń, do których niekiedy tak miło wracać. To widać, jak ciężkie jest opuszczenie tego wszystkiego. Tych wspomnień.

Zostawiając dom, w którym spędziło się dzieciństwo, czy całe lata swego życia, zostawia się tam serce. Opuszczenie domu, nieraz bywa najsmutniejszym doświadczeniem dla człowieka...

Komentarze (1)
Wiosna, cieplejszy wieje wiatr Patriotyzm w Polsce

Komentarze

2010-04-28 13:17:35 | *.*.*.* | Alice_C
Re: Dom - co to jest? [0]
Są "domy" i... "domy" - takie które kochamy (czyli zazwyczaj ten z
dzieciństwa - jeśli jest idealny) i ten później - oj i tu bywa różnie.
Widze, że temat domów przewija się na Blogach ostatnio bardzo często -
także i u mnie nie brak tego tematu.... skomentuj
Najnowsze wpisy
2010-05-03 11:15 Patriotyzm w Polsce
2010-04-28 12:29 Dom - co to jest?
2010-04-27 20:03 Wiosna, cieplejszy wieje wiatr
2010-03-02 17:54 Justyna Kowalczyk złotą medalistką!
Archiwum
Rok 2010